2024 KPSS Matematik Konuları

Merhabalar arkadaşlar.

 

Bildiğiniz üzere KPSS’de en önemli derslerden bir tanesi Matematik. Hem çıkan soru adedi hem de genel sınav ortalaması düşünüldüğünde matematik testinden yapılacak ekstra bir tane bile netin, istediğin puanı almanda çok faydası olacaktır. Dolayısıyla bu yazımda sana sınav için hangi konulara çalışman gerektiği hakkında bilgilendirmeler yapacağım.

Özellikle temel konular dediğimiz üslü, köklü sayılar, denklem çözme, mutlak değer gibi konulara çok dikkat etmelisin. Her sene sınavda bu konular ile alakalı 1-2 arası soru gelmektedir. Bunun yanı sıra rasyonel sayılar ve sayı çeşitleri (özellikle tek-çift) konuları da bizim için çok önemli. Bu konuları sağlam tuttuğun sürece matematikten +10 netiniz cepte.

Eğer ki benim hedefim daha yüksek, daha çok net yapmalıyım diyorsan o zaman işte matematiğin biraz derinlerine inmem lazım. Problemler ile alakalı çok soru çözmen ve biraz daha bilgi gerektiren fonksiyon, işlem çarpanlara ayırma vs gibi konulara odaklanmalısın. Problemleri biliyorsun zaten. Uçsuz bucaksız… Dolayısıyla çözebildiğin kadar çok soru çözmen lazım. Birde tabi ki PKO grubu var ki lanet mi lanet. Yani permütasyon, kombinasyon ve olasılık… Biliyorum şu an da karnında kramplar girmeye başladı. Ama eğer ki benim hedefim matematikte +20 net diyorsan. Yapacak bir şey yok Dostum. O konularda çalışılacak. Bol soru çözümü dinlemen lazım bu konu grubundan da…

E geriye kaldı geometri. Üçgenleri burada kesinlikle halletmen lazım. Yoksa dörtgen, çember vs unut. Çünkü temel üçgenler. Özellikle dik üçgen, özel üçgen, kenar ortay, açıortay ve benzerlik konularını… He birde tabi üçgende açıları unutmamak lazım. Sonrasında artık kare, dikdörtgen, yamuk, çember, daire…. Hepsi çıtır çerez gelecektir. Önce üçgen o yüzden.

Çok uzattım bence yeter. Buralarda taktik almakla çok zaman harcama. Onun yerine git 2 problem sorusu daha çöz. Diğer yazılarda görüşmek üzere. Başarılar ve kolaylıklar diliyorum sana.

 

Unutma ALTAN HOCA bu süreçte hep yanında